Proizvodnja i značajke stakla
Usavršavanjem tehnike brušenja i poliranja staklo je dobivalo izvanredne optičke značajke. Takvo staklo se koristilo za izradu ogledala, odtuda i potječe njegov naziv. Tehnologija plivajućeg stakla prvi put se pojavila 1958.g. i od tada počinje automatizirana proizvodnja stakla prema float postupku koja je omogućavala proizvodnju stakla velikih dimenzija s vrlo kvalitetnom površinom i niskom cijenom. Float staklo dolazi od engl. riječi flaot što znači plutati, ploviti koje opisuju sami postupak izrade.
Proizvodnja Float stakla
Pripremljene sirovine u točno određenim težinskim omjerima mješanjem se pripremaju za usipavanj u peć za taljenje. Dnevno treba pomješati od 300 do 850 tona sirovine ovisno o kapacitetu peći. Proizvodnja je automatizirana, gdje najprije u prvom dijelu peći za taljenje na 1560⁰C sirovine se tale. U zadnjem dijelu peći, gdje je temp 1100⁰C staklena talina se bistri. U sljedećoj fazi površina tekućine miruje i približava se ravnoj površini.
Zbog površinske napetosti staklo se razlijeva po tekućem kositru i njegova se donja površina prilagođava površini kositra. Rezultat opisanog postupka je beskonačno staklena traka jednake planparalelnosti kao kristalno staklo.
U zadnjoj najkritičnijoj fazi staklena traka napušta kadu s tekućim metalom i nastavlja put preko valjaka u rashladnom kanalu. Drugi dio hlađenja događa se na zraku , te se u ovoj fazi režu stakleni rubovi. Na samom kraju kada je temperatura stakla jednaka temperaturi okoline staklo se reže na standardne pravokutne dimenzije 600x321cm.
Opće značajke izvoda iz standarda EN 572-1
Gustoća 2500kg/m⁰
Elastični modul 7x10⁰⁰ Pa
Koeficijent prolaza topline 5,80W/m²K
Provodljivost topline 1W/(mK)
Specifična tolinska konstanta 0,72x10² J/(kgK)
Čvrstoća na savijanje:
Vrste stakla Tlačna čvrstoća (N/mm²)
Zrcalno staklo 45
Float staklo 45
Liveno staklo 25
Profilno staklo 45
Zrcalno sa žicom 25
Liveno sa žicom 25
Djelomično kaljeno staklo 70
Kaljeno staklo 120
Spcifikacije stakla:
• Staklo ne gori, nije zapaljivo.
• Ima homogene i glatke površine, lako se čisti.
• Vrlo otporno na kemijske utjecaje.
• Postojano u većini kiselina i lužina, ne topi se u vodi, a istovremeno ne korodira.
• Staklo ne apsorbira i ne daje vlagu, niti se savija i isušuje.
• Kada dobije određeni oblik ne mjenja ga.
• Staklo je suvremeni građevinski materijal